“Obserwuję Cię” Teresa Driscoll.

Jedziesz pociągiem. Do pociągu wsiada dwóch mężczyzn z czarnymi workami. Słyszysz jak rozmawiają z dwoma 16 letnimi dziewczynami. Tłumaczą, że wyszli z więzienia … Włącza ci się instynkt macierzyński, masz dziecko w tym samym wieku. Wiesz z rozmowy, że dziewczyny wyjechały na noc do większego miasta na „Nędzników”. Idąc do wagonu restauracyjnego słyszysz jak jedna z dziewczyn uprawia seks z nowo poznanym chłopakiem w toalecie pociągu. Jesteś zbulwersowana.  Chcesz z tymi dziewczynami porozmawiać, ale ostatecznie się przesiadasz. Nie chcesz się wtrącać, nie twoja sprawa … Następnego dnia okazuje się, że jedna z dziewczyn zaginęła. Zgłaszasz się jako świadek. Przechodzisz piekło, bo nie zareagowałaś. Rok później zaczynasz dostawać anonimowe pogróżki.

ŚWIATOWY BESTSELLER TERESY DRISCOLL. “OBSERWUJĘ CIĘ”.

Teresa Driscoll napisała pięć książek, z czego dopiero  “Obserwuję cię” zostało przetłumaczone na szesnaście języków. Ponadto na platformie Kindle zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii, USA oraz Australii i  ostatecznie w trakcie podsumowania w roku 2017 zajęła 14 miejsce. Już wkrótce – bo 19 września książka “Obserwuję Cię” swoją premierę będzie miała również w Polsce.

 

“OBSERWUJĘ CIĘ”. FABUŁA.

Ella prowadzi całkowicie normalne i poukładane życie. Ma kochającego męża, nastoletniego, niesprawiającego kłopotów syna oraz dobrze prosperującą kwiaciarnie. Pewnego dnia wsiada do pociągu. Dwie 16 letnie dziewczyny Anna i Sarah jadą do Londynu. Jest to ich pierwszy samodzielny wyjazd. W pociągu poznają nieco starszych od siebie mężczyzn, którzy szybko okazują się byłymi więźniami. Ella ma ochotę porozmawiać z dziewczętami, przestrzec przed takim towarzystwem. Rozważa również kontakt z rodzicami. Mimo to po prostu się przesiada. Następnego dnia okazuje się, że Anna zaginęła.  Ella zgłasza się jako świadek. Ponieważ sprawa jest bardzo medialna, jej dane wyciekają, a ona sama znajduje się w centrum zainteresowania i społecznego linczu jako współwinna zaginięciu, bo nie zareagowała, zamyka na jakiś czas kwiaciarnie i żyje z wyrzutami sumienia…

Pomimo usilnym staraniom policji, po roku nikt nie wie co się stało z Anną, ani gdzie są byli więźniowe, których wskazała Ella. Zrozpaczeni rodzice Anny chcą po roku odnowić zainteresowanie społeczeństwa zaginięciem córki. W mediach ma pojawić się  nowy materiał o nastolatce w nadziei, że zgłoszą się nowi świadkowie i rzucą nowe światło na sprawę i zostanie ona rozwiązana. Zanim jednak dokument pojawia się w telewizji przyjaciółka Anny, Sarah próbuje popełnić samobójstwo, tłumacząc potem, że przedawkowanie leków nie było celowe, a jedynie przypadkowe. W tym czasie Ella zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Czuje się obserwowana. I wie, że ktoś ciągle jest blisko niej … Dlatego prosi o pomoc detektywa.

Co skrywa Sarah? Co wydarzyło się naprawdę tamtej nocy w klubie do którego poszła Anna i Sarah z byłymi więźniami? I dlaczego ojciec Anny przypomina sobie ciągle ostatnie słowa, które córka wypowiedziała w jego stronę: “Brzydzę się tobą tato”. Gdzie podziało się dwóch mężczyzn z pociągu?  I jaką mroczną tajemnicę skrywają rodzice Sarah? Co tak naprawdę było powodem ich rozstania i czy ma to związek z zaginięciem Anny?  A może jest ktoś jeszcze … Ktoś kto stoi obok i obserwuje.

 

JEDEN WĄTEK. CZTERY PERSPEKTYWY I … OBSERWATOR. 

Książka napisana jest krótkimi rozdziałami z 4 różnych perspektyw, są też krótkie przemyślenia Obserwatora.  Swoje przemyślenia przekazuje czytelnikom Ella, Sarah, ojciec Anny oraz detektyw Matthew, były policjant, który próbuje rozwikłać zagadkę anonimowych gróźb. Ella początkowo myśli, że anonimy wysyła jej matka Anny, ale szybko okazuje się, że nie ma z tym nic wspólnego. Zrozpaczona matka ma oczywiście żal do Elli, ale nie ma nic wspólnego z listami. Sprawa staje w martwym punkcie. Na jaw wychodzą jednak rodzinne tajemnice, intrygi, wreszcie Sarah postanawia opowiedzieć co naprawdę się wydarzyło …

 

A CO TY BYŚ ZROBIŁ?

Książka jest wciągająca. Czekasz na więcej. Podejrzanych jest wiele osób, ale zakończenie jest wyjątkowo zaskakujące. W codzienności tak wielu, z pozoru przeciętnych ludzi przeplatają się ich własne przemyślenia, często powracają do czasów dzieciństwa. Rodzice, którzy przez rok nie wiedzą gdzie jest ich córka i co się z nią stało; przyjaciółka, która skrywa swoje sekrety; detektyw, który odszedł z policji, bo wydawało mu się, że schrzanił sprawę z dzieckiem, no i Ella, która sama przeoczyła, że ma problemy z bezproblemowym synem, bo przez rok żyła historią Anny i jej zaginięciem …

A tak naprawdę co Ty byś zrobił na miejscu Elli? Zareagował, czy zignorował? Czy to była Twoja sprawa? Czy reakcja powinna mieć miejsce? I czy dałoby się temu zapobiec? bo mogłoby się okazać, że nie jest to wcale takie oczywiste …

 

__

Książka swoją premierę będzie miała już 19 września. Możecie ją zamówić TU. Idealna na nadchodzące jesienne dni. Idealna, kiedy chcesz się dowiedzieć kto Obserwuje …

__

Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem wsqn.pl

CATEGORY: RECENZJE
Comments (6)

A ja mam pytanie w ogóle nie związane z książką, ale do ciebie jako do mamy, dziecka chodzącego do szkoły podstawowej; Co myślisz/uważasz o edukacji domowej?

Po takim wpisie już wiem, że natychmiast chcę przeczytać tą książkę! Uwielbiam thrillery a jeśli potrafią zaskoczyć to już podwójne szczęście. Zamówiona!

Brzmi mega, zamawiam! Dzięki za polecenie. Wychodzi tyle książek, że dobrze się kogoś poradzić co warto, a czego nie..

Zamówiona. Ta książka zbiera same pozytywne recenzje. Jestem pragmatyczna, dlatego przekonują mnie twarde dane i już wiem że to kolejny thriller, który przeczytam.

Wow, wyczerpująca recenzja! 🙂 czekam z niecierpliwością na premierę, bo czytałam już wcześniej inna książkę w oryginalne. Też często zadaję sobie pytanie co bym zrobiła na kogoś miejscu heheh.

Zamówiona, niecierpliwie oczekuję na dostawę. Szykuje się nieprzespana noc… Już nie mogę się doczekać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Noemi Pawlak. Copyright 2020. All Right Reserved.